K R Ó L U J   N A M   C H R Y S T E !

 
strona główna
informacje
galeria
sport
księga gości
kontakt
 
modlitwy
patroni
słowniczek

S Z A T Y    L I T U R G I C Z N E

 

Alba

W zastosowaniu kościelnym oznacza białą szatę przeznaczoną dla duchowieństwa, a także dla akolitów, lektorów i ministrantów. Symbol białej szaty ma nam przypominać chrzest i czystość duszy w czasie sprawowania najświętszych tajemnic naszej wiary.

 

Cingulum

Cingulum to gruby sznur zakończony frędzlami. Przepasuje się nim albę. Symbolizuje wstrzemięźliwość, dyspozycyjność, gotowość do pracy, znak gotowości na przyjście Pana. Jest także znakiem pracy w służbie dla Boga. Cingulum może być różnego koloru, który odpowiada okresom liturgicznym.

 

Komża

Komża jest skróconą albą, stąd jej symbolika jest identyczna: oznacza czystość duszy, stan łaski uświęcającej. Ma także przypominać przyjęty chrzest.

 

Kołnierz (pelerynka)

Kołnierz to strój liturgiczny nakładany przez ministrantów. Odpowiada on kolorem do szat liturgicznych zakładanych przez kapłana.

 

Stuła

Stuła swoim kształtem przypomina szarfę lub wstęgę. Biskup i kapłan noszą ją zawsze na obu ramionach, natomiast diakon nosi ją spiętą i przewieszoną przez lewe ramię. Stuła jest oznaką władzy kapłańskiej.

 

 

Ornat

Ornat jest szatą wzorowaną na rzymskim płaszczu bez rękawów. Z czasem zaczęto go bardzo przyozdabiać i jednocześnie zmniejszono rękawy, aby nie krępowały ruchów. Obecnie odzyskał on swój pierwotny kształt, natomiast ozdoby stały się skromniejsze. Częstym motywem jest krzyż i symbole Eucharystii. Ornat używany jest przez biskupa i kapłana w czasie sprawowania Eucharystii.

 

Kapa

Kapa pierwotnie była strojem książęcym i królewskim. Z czasem weszła do użytku w ramach liturgii. Na początku była to tylko ochrona przed deszczem, a z czasem stała się ona strojem liturgicznym używanym podczas nabożeństw odprawianych poza Mszą św.

 

Welon

Welon jest używany przez kapłana wtedy, gdy błogosławi on wiernych Najświętszym Sakramentem. Welon jest nakładany na ramiona kapłana bezpośrednio przed błogosławieństwem lub procesją Eucharystyczną.

 

 

(fot. www.oltarz.pl )

© fara.gostyn.prv.pl | webmaster: xmn |  gości od 07.12.2008.